Samobójstwa wśród młodzieży – dlaczego są tak częste?

Skąd tyle samobójstw wśród tak młodych ludzi? W wieku -nastu lat życie dopiero się zaczyna.. Dopiero poznaje się świat, swoje otoczenie i problemy z którymi przyjdzie się mierzyć w dorosłym życiu.

Jakie czynniki składają się na odebranie sobie życia przez młodą osobę?

Zapraszam do artykułu Nastolatek to bardzo chwiejna emocjonalnie istota. Zmienia się, stara się kontrolować swoje emocje, wchodzi w pierwsze intymne relacje. Każdy z młodych ludzi rozmyśla wówczas czym jest śmierć, „jak to działa” i co jest po drugiej stronie. Jednak u bardzo wielu przedstawicieli tego pokolenia, nie kończy się na rozmyślaniach. Skąd więc te tendencje samobójcze? Otóż wiele osób, które próbowały odebrać sobie życie, lub niestety posunęły się do jego zakończenia miały ku temu jakieś powody.

W czasie tego burzliwego okresu kilkunastolatek, nie potrafi sobie poradzić z wieloma czynnikami płynącymi ze środowiska zewnętrznego. Takich bodźców można wymienić całą masę. Są to między innymi konflikty, przemoc wśród rówieśników, brak akceptacji w grupie, brak akceptacji z jakiegoś błahego powodu. W dużym stopniu przyczyniają się do tego także zerwane związki partnerskie. Młody człowiek zakocha się, przyzwyczai do obecności tej drugiej połowy a kiedy związek zostanie zakończony bardzo cierpi, nie radzi sobie z targającymi nim uczuciami. To tylko garstka powodów…

Tendencje samobójcze wynikają także z tego co czai się w rodzinnym domu.. Rodzice rozwodzą się lub żyją w separacji, tocząc przy tym walkę u którego z nich dziecku będzie lepiej? Rodzice są bezrobotni, ledwo splatają koniec z końcem, a dziecko przytłacza myśl, iż jest dla nich ciężarem? A co z nałogami w rodzinie? Alkoholizm czy zażywanie przez najbliższych narkotyków także negatywnie wpływa na stan psychiczny nastolatków. Śmierć jednego, lub obojga rodziców jest dla młodego człowieka niewyobrażalną stratą i to też może być dramatyczne w skutkach. Apeluję, do wszystkich rodziców, bądźcie czujni!

Interesujcie się swoimi dziećmi, rozmawiajcie z nimi, by nie dopuścić do tragedii przez chwilę nieuwagi. Do nastolatków kieruję gorącą prośbę… Szanujcie swoje życie, bo jest to ogromny dar i pamiętajcie, że żyje się tylko raz!

Więcej artykułów motywujących do zdrowego stylu życia znajdziesz w serwisie naszglos.pl.

Poprzedni post Depresja – definicja ogólna, czy jest groźna, objawy
Następny post Ile kosztuje terapia par?