Jak Polscy pomagają Ukrainie?

Dzień 24 lutego 2022 zapisze się z pewnością w historii świata.

Wydarzyło się początkiem tego roku coś, co nie miało miejsca od czasów zakończenia II wojny światowej, a mianowicie jedno państwo rozpoczęło na pełną skalę, pełnowymiarową wojnę przeciwko drugiemu, sąsiadującemu suwerennego państwu bez jakiekolwiek logicznej przyczyny. Rosja jako agresor zaatakowała Ukrainę. Rzecz bez precedensu.

Pomoc Ukraińcom – Polacy jako wzór dla Europejczyków i całego świata

Nasz kraj Polska, jako bezpośredni sąsiad zaatakowanego kraju musiał się zmierzyć także z niecodzienną sytuacją, a mianowicie falą uchodźców uciekających z terytorium swojej ojczyzny przed zawieruchą wojenną. Szeroką falą napływały na nasze ziemie osoby uciekające przed zbrodniczymi wojskami Putina, głównie kobiety i dzieci, mężczyźni zostali bronić swojej ojczyzny.

I trzeba z dumą powiedzieć, że my Polacy stanęliśmy na wysokości zadania, zarówno rząd, samorządy terytorialne, jak i zwykli obywatele. Do dzisiaj nie powstały żadne obozy dla uchodźców, co wprawiło w zdumienie kraje zachodnie. Polacy szeroko otworzyli drzwi swoich domów, goszcząc rodziny ukraińskie, pomagając im w różnych sytuacjach dnia codziennego, ażeby jak najszybciej zaaklimatyzowali się w Polsce. Na Ukrainę szerokim strumieniem zaczęła płynąć pomoc, w postaci uzbrojenia, darów, chociażby takich jak żywność i ubrania oraz sprzęt medyczny i inny niezbędny podczas działań wojennych.

Ponadto do pomocy naszym wschodnim sąsiadom i przybyłym do nas uchodźcom zaangażowały się między innymi rozmaite instytucje kulturalne. W różnych miastach tych większych, jak i mniejszych są organizowane koncerty charytatywne, z których dochód jest przeznaczony na pomoc walczącej Ukrainie. Tutaj znajdziesz relację z jednego z charytatywnych koncertów „Solidarni z Ukrainą” organizowanego przez TVP i Caritas.

Poprzedni post Świadek, agresor, ofiara – jak mobbing wpływa na ludzi?
Następny post 3 najczęstsze manie