Depresja – definicja ogólna, czy jest groźna, objawy

Depresja to często występująca obecnie choroba, o której większość z nas wie zdecydowanie za mało. Zasadniczy problem polega na tym, że depresja bywa bagatelizowana i leczona zbyt późno albo nieprawidłowo. Aby móc sobie skutecznie radzić z depresją trzeba, więc poznać jej podstawowe mechanizmy.

Czy depresja jest groźna?

Okazuje się, że depresja może być chorobą bardzo niebezpieczną a niekiedy nawet śmiertelną. Wiele osób cierpi na nią kilkakrotnie w toku całego swojego życia.

Główne niebezpieczeństwo związane z depresją polega na zwiększonej skłonności do prób samobójczych. Depresja, która nie jest w porę leczona może przerazić się w stan, kiedy chory zaprzestanie większości aktywności i nie będzie miał sił na to by podnieść się z łóżka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przebieg depresji może być tak drastyczny. Pacjenci często myślą, że to krótkotrwały smutek i przejdzie samoistnie.

Jakie są główne objawy depresji?

Depresja objawia się przede wszystkim obniżonym nastrojem, płaczliwością, brakiem apetytu i problemami ze snem. Osoba cierpiąca na depresję wraz z jej postępem staje się coraz bardziej apatyczna, nie ma chęci na pracę, spotkania towarzyskie czy dawne pasje.

W pewnym momencie traci wszelkie zainteresowania, bo nic nie przynosi już radości. Osoby cierpiące na depresję mają skłonność do bardzo wczesnego budzenia się rano, po czym nie mogą zasnąć. Towarzyszy im także poczucie winy i spadająca samoocena.

Jak poradzić sobie z depresją?

Leczeniem depresji zawsze powinien zajmować się doświadczony lekarz psychiatra. Nie warto tej choroby leczyć samodzielnie czy z pomocą lekarza rodzinnego. Tylko specjalista psychiatra jest w stanie dobrać właściwą formę leczenia. Zwykle przepisuje się leki podwyższające nastrój. Dodatkowo, jeśli wymaga tego stan chorego można dołączyć leki przeciwlękowe i nasenne. Warto pamiętać, że leki przeciwdepresyjne swoje pełne działanie osiągają dopiero po około 2 tygodniach, dlatego tak ważne jest by nie odkładać wizyty u lekarza psychiatry. W wielu przypadkach bardzo dobre rezultaty przynosi także psychoterapia.

Każdy pacjent powinien także samodzielnie starać się poprawić swój stan. Warto myśleć pozytywnie, zdrowo się odżywiać, spędzać czas na świeżym powietrzu i spotykać się z innymi ludźmi. Depresja to poważna choroba ale można ją wyleczyć.

Więcej artykułów o psychice ludzkiej, ale też o zdrowiu fizycznym znajdziesz w serwisie https://www.globalna.pl/.

Poprzedni post Załamanie? Depresja? Samobójstwo? NIE!
Następny post Samobójstwa wśród młodzieży – dlaczego są tak częste?