3 najczęstsze manie

Fobia to zaburzenie, które może poważnie wpłynąć na zdrowie osoby, która na nią cierpi. Charakteryzuje się irracjonalnym, intensywnym i niekontrolowanym lękiem przed mniej lub bardziej określonymi rzeczami lub sytuacjami. Istnieją różne rodzaje fobii, niektóre bardziej powszechne, a inne bardziej nieznane populacji, ale wszystkie wymagają leczenia z perspektywy zdrowia psychicznego. Około 9% światowej populacji cierpi na jakiś rodzaj fobii. Ze względu na tę przypadłość warto wiedzieć, które z nich są najczęstsze i zagłębić się w każdą z nich. W ten sposób będziesz dokładnie wiedział, czym są i jak je rozróżniać.

Brontofobia

Fobia ta polega na irracjonalnym lęku przed sytuacjami związanymi z burzami. Wiąże się to z lękiem przed różnymi zjawiskami meteorologicznymi, takimi jak grzmoty, błyskawice, ulewne deszcze powodujące powodzie lub zniszczenia itp.

Brontofobia jest dość powszechną fobią w okresie dzieciństwa i ma tendencję do ustępowania z biegiem lat. Mimo to, czasem proces ten przedłuża się do dorosłości.

Aerofobia

Jest to panika lub strach przed lataniem. Znana jest również jako awatofobia lub awiofobia. Jest to jedna z najczęstszych fobii i wiąże się z intensywnym lękiem. Może powodować lęk antycypacyjny: sama myśl o locie może wpływać na ciebie, nawet kilka miesięcy przed lotem.

Hematofobia

Wśród różnego rodzaju lęków czy popularnych fobii jest także hematofobia, która związana jest z widokiem ran, igieł i krwi. Charakteryzuje się przesadnym unikaniem sytuacji takich jak badanie krwi czy tatuaż w obawie przed utratą przytomności. Jeśli osoba boi się tylko zastrzyków, ale nie krwi, to jest to inny rodzaj fobii: trypanofobia. Nie wiesz jak radzić sobie z fobiami i strachem? W https://najpopularniejsze.pl znajdziesz cenne informacje.

Zoofobia

Jest to kolejna z najczęstszych fobii, a cierpiący na nią mają irracjonalny lęk przed zwierzętami. Istnieją fobie do konkretnych gatunków zwierząt, takich jak kurczaki (alektorofobia) czy węże (ophidiofobia), ale zoofobia odpowiada lękowi przed każdym rodzajem zwierzęcia. Kynofobia (strach przed psami) i arachnofobia (strach przed pająkami) to dwie najczęstsze fobie zwierzęce.

Klaustrofobia

Jest to lęk przed przebywaniem w zamkniętych przestrzeniach, zwłaszcza w małych miejscach, gdzie nie ma łatwych wyjść, okien czy drzwi. Przykładem takich miejsc są tunele, windy, jaskinie, maszyny, czy podziemia. To irracjonalne przerażenie może być związane z myślą, że osobie zabraknie powietrza lub nie będzie mogła się poruszać.

Dentofobia

Jest to jedna z najrzadszych fobii i znana jest jako strach przed pójściem do dentysty. Konkretnie, fobia ta odpowiada skrajnemu i irracjonalnemu lękowi przed pójściem do dentysty lub nawet samym faktem myślenia lub mówienia o możliwości pójścia.

Jest to fobia, która zazwyczaj ma swoje źródło w poprzednim bardzo złym lub nieprzyjemnym doświadczeniu związanym z wizytą u dentysty.

Amaksofobia

Jest to lęk przed prowadzeniem jakiegokolwiek pojazdu, ale szczególnie często występuje w odniesieniu do prowadzenia samochodu. Jest to specyficzna fobia, która może być spowodowana przeżyciem niekorzystnej sytuacji lub cechami osoby, która na nią cierpi.

Poprzedni post Jak Polscy pomagają Ukrainie?
Następny post Jak radzić sobie z presją rówieśników w okresie dojrzewania?