Każdy syty i każdy z czystym sumieniem

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj….To słowa Modlitwy Pańskiej. W Modlitwie tej prosimy Pana Boga o to, aby nie dopadł nas głów. Podstawowym pokarmem dla ludzi i symbolem sytości jest chleb. Jest on również symbolem dzielenia się z potrzebującymi przez łamanie i rozdawanie połamanego chleba. Można powiedzieć, że chleb jest pokarmem Bożym danym człowiekowi dla pokrzepienia ciała.
Jakie jest nasze podejście do tego daru Bożego, bez którego nasze ciało byłoby słabe ?
Ano niejednokrotnie takie podejście, że marnujemy Boży dar pozbywając się ułomków chleba i resztek innego jedzenia w sposób bezbożny. To znaczy wyrzucając na śmietnik. Taka postawa nie przystoi osobie mieniącej się jako osoba wierząca, jako katolik, jako chrześcijanin.
Poszanowanie daru Bożego, jakim jest chleb i inne artykuły spożywcze jest obowiązkiem każdego człowieka. Nawet tego niewierzącego w Pana Boga. Ale wierzącego w to, że są na świecie ludzie, dla których kromka chleba jest bezcenna. Dla ludzi dorosłych i dla dzieci, które umierają każdego dnia z głodu, bo nie mają kromki chleba, aby posilić nią swoje ciało. W każdej sekundzie umiera na świecie wiele osób z niedożywienia, z głodu, z powodu suszy, z braku wody pitnej, z braku podstawowych leków, z braku środków czystości i jeszcze wielu innych rzeczy.

Charakterystyka lęku

Dzięki Panu Bogu żyjemy w kraju, gdzie nikomu nie brakuje wody i jedzenia. A wielu ma wszystkiego pod dostatkiem i pozbywa się wyrzucając nadwyżkę na śmietnik. Czym obraża Pana Boga i ściąga gniew Boży. My jako zwykli śmiertelnicy czulibyśmy się obrażeni tym, gdyby ktoś wyrzucił na śmietnik to, co z serca mu darowaliśmy. A co na naszą rozrzutność, a raczej marnotrawstwo ma powiedzieć Pan Bóg ? Nasz najlepszy Ojciec i Pan, gdy gardzimy jego darami wyrzucając je do kontenerów na śmieci.
Z każdego kęsa wyrzuconego chleba przyjdzie ludzkości zapłacić, gdyż nie wolno gardzić darem Bożym i podstawą wyżywienia. Aby wybłagać oddalenie gniewu Bożego niech wzrośnie w nas chęć i umiejętność dzielenia się z drugim potrzebującym człowiekiem. Aby każdy był syty i każdy posiadał czyste sumienie.

Poprzedni post Pomoc międzysąsiedzka – jak ją zorganizować?
Następny post Serce w kieszeni i tylko na pokaz