Pomoc międzysąsiedzka – jak ją zorganizować?

Z sąsiadami widujemy się częściej niż z rodziną i utrzymanie należytych relacji z ludźmi mieszkającymi blisko powinno być dla wszystkich priorytetem. Tempo współczesnego życia sprawiło, że unikamy zacieśniania więzi międzyludzkich, tym bardziej sąsiedzkich. Może jednak warto wrócić do nawyków preferowanych przez naszych rodziców czy dziadków? Wynikną z tego same korzyści. Jak tego dokonać?

1. Poznaj swoich sąsiadów.

Człowiek jest istotą społeczną, nie żyje na bezludnej wyspie, a do prawidłowego rozwoju jest mu potrzebny kontakt z innym człowiekiem. To prawda stara jak świat. Warto poznać ludzi, którzy mieszkają obok. Wystarczy zacząć od codziennego powitania, krótkiej rozmowy czy uśmiechu. Świadomość, że za ścianą lub po drugiej stronie ulicy mieszka ktoś życzliwy zwiększa w nas poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia.

2. Bądź miły, uczynny i uśmiechnięty.

Ta myśl powinna być wpajana Polakom na każdym etapie edukacji. Nie bez powodu nazywani jesteśmy ponurakami. Trzeba to zmienić, bo korzyści okażą się naprawdę duże. Nie zawsze ze wszystkim radzimy sobie sami lub z rodziną. Czasami potrzebujemy pomocy, nawet w niewielkich problemach – nie możemy odebrać listu, paczki od kuriera, czy nie zawsze mamy w domu osławioną „szklankę cukru”. W takich sytuacjach pomoże nam sąsiad.

Jak pomóc osobie ze stanami lękowymi?

3. Zorganizuj pomoc międzysąsiedzką.

Jeśli znamy swoim sąsiadów to wiemy, w jakiej sytuacji życiowej właśnie się znajdują. Ktoś potrzebuje rozmowy, ktoś inny bardziej praktycznej pomocy. Wszystko można zorganizować, wystarczą tylko chęci. Jeśli wiemy, że w naszym sąsiedztwie mieszka starsza, samotna osoba zapukajmy do jej drzwi, przedstawmy się i zaproponujmy ulgę w codziennych czynnościach ( choćby zrobienie zakupów). Taka osoba może nam się odwdzięczyć upieczeniem ciasta czy odebraniem wspomnianej paczki od kuriera. Nie chodzi o wścibstwo, ingerowanie w życie innych ludzi, ale bezinteresowną pomoc.

4. Czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. Czas pandemii pokazał, jak ważne są dla nas relacje międzyludzkie. Brak kontaktu z innymi jest przyczyną spadku nastroju i apatii. Trzeba nawiązywać dobre relacje z sąsiadami, bo jest to jeden z głównych powodów, że będziemy doceniać miejsce, które wybraliśmy do życia. Kontakt z innymi poprawia nasze samopoczucie, dodaje energii i radości z życia. Dlatego nie warto z tego rezygnować.

Poprzedni post 1% podatku dla potrzebujących
Następny post Każdy syty i każdy z czystym sumieniem