Załamanie? Depresja? Samobójstwo? NIE!

Depresja jest plagą współczesnych czasów. Szpitale psychiatryczne dla dzieci i dorosłych pełne są pacjentów cierpiących na depresję.

Najczęstsze choroby psychiczne? Depresja?

Na oddziałach dziecięcych leżą pacjenci, którzy najczęściej są po próbie samobójczej. Myśli samobójcze zawsze są obecne w ciężkiej depresji. Ponieważ depresja niesie ze sobą ból emocjonalny. Im głębsza jej faza, tym ból emocjonalny większy.

Ponadto depresji towarzyszy nieokreślony smutek, brak wiary we własne siły i brak motywacji do działania, niskie poczucie własnej wartości, poczucie krzywdy i winy, bezsenność, bezsilność, brak łaknienia, apatia. To tylko niektóre symptomy depresji. Człowiek będący w depresji zaczyna unikać kontaktu z ludźmi. Zamyka się w swoim świecie pełnym bólu. Często także zamyka się w czterech ścianach.

Depresja dotyka starszych i bardzo młodych ludzi. W dwudziestym pierwszym wieku młodzi ludzie posiadają słabą psychikę. Chwila niepowodzenia i zaraz powstaje depresja. A wraz z nią myśli samobójcze. Kilkadziesiąt lat temu ludzie dorośli także cierpieli na depresję. Cierpiała także młodzież, a nawet dzieci. Lecz śmierci samobójcze były jedynie rzadkim incydentem. Nie były tak powszechne, jak to mamy obecnie.

Statystyki podają, że każdego roku na świecie aż osiemset tysięcy ludzi umiera z powodu śmierci samobójczej. A prób samobójczych jest jeszcze więcej. Dwadzieścia pięć prób samobójczych przypada na każde dokonane samobójstwo. Te dane są zatrważające. Dobrze, że wielu osobom udaje się pomóc, że znajdzie się ktoś w odpowiednim miejscu i czasie i w porę zareaguje. W przeciwnym razie statystyki byłyby jeszcze bardziej tragiczne.

Podsumowanie artykułu o depresji

Wobec takiej sytuacji każdy z nas powinien nauczyć się zwracać uwagę na drugą osobę. Tak w rodzinie, jak i w zakładzie pracy, czy wśród znajomych. Bo nasza obserwacja i szybka reakcja może uratować komuś życie.
Depresja ukryta jest wielkim zagrożeniem.

Źródła mówią o tym, że jeden na piętnastu Europejczyków cierpi na depresję. A trzydzieści dwa procent ludzi w Europie przynajmniej raz doświadczyło depresji. Natomiast czternaście procent poświadczyło tej choroby co najmniej trzy razy lub więcej.

Więcej porad dotyczących zdrowego trybu życia znajdziesz w serwisie https://www.popieram.pl/.

glod Poprzedni post Czym jest głód emocjonalny i jak można go kontrolować?
Następny post Depresja – definicja ogólna, czy jest groźna, objawy