Czym jest głód emocjonalny i jak można go kontrolować?

glod

Czasami czujemy potrzebę jedzenia, nie wiedząc, na co mamy ochotę, i mamy silną potrzebę jedzenia. Po najedzeniu się do syta odczuwamy poczucie winy i frustrację, i bez względu na to, ile zjedliśmy, nie jesteśmy w stanie zapełnić pustki, którą mamy.

Co to jest głód emocjonalny?

To niespokojne pragnienie jedzenia nazywane jest „głodem emocjonalnym” i jest przyczyną przybierania na wadze. Głód emocjonalny pojawia się znikąd, nagle, a kiedy chcemy coś zjeść, nie zastanawiamy się, czy nasz żołądek się o to prosi, czy nie, po prostu chcemy jeść, nawet jeśli nie musimy. Daje nam również poczucie, że musimy je natychmiast zaspokoić, a nawet jeśli zjemy, po krótkim czasie możemy znów poczuć się „głodni”.

Przyczyny głodu emocjonalnego.

Istnieje wiele przyczyn głodu emocjonalnego, ale jak sama nazwa wskazuje, jest on ściśle związany z naszymi emocjami. Stres związany z pracą, opieka nad dziećmi, romantyczne kłótnie, ciąża, problemy finansowe, a nawet sama menstruacja to niektóre z czynników wywołujących. Kluczem jest uświadomienie sobie sytuacji i zastanowienie się, czy nasz głód jest prawdziwy, czy nie. Musimy być świadomi, o co tak naprawdę prosi nasz żołądek, i nie szukać rozwiązania naszych problemów w jedzeniu.

Różne dolegliwości psychiczne i jak z nimi walczyć opisujemy również pod linkiem https://www.medycznie.pl.

Jak kontrolować głód emocjonalny?

Gdy jest to zupełnie nieuniknione, musimy szukać produktów lekkich i zdrowych, zamiast bułki zjemy jabłko. Możemy też pójść na spacer lub zająć się czymś innym. To oczyści nasze głowy i stopniowo zmniejszy niepokój. Innym rozwiązaniem jest wypicie szklanki wody, która z pewnością nie jest tym, co nasze emocje lubią najbardziej, ale — co nie znaczy lepiej — zagłusza głód emocjonalny.
Tak czy inaczej, każdy znajduje najlepszy sposób na ratowanie sytuacji — dla jednych może to być oglądanie telewizji, dla innych spacer z psem lub czytanie książki. Ważne jest, aby rozpoznać głód emocjonalny i go przezwyciężyć.

Poprzedni post Odczuwasz samotność? Skończ z tym! Poznaj 3 skuteczne sposoby na nawiązywanie relacji damsko-męskich
Następny post Załamanie? Depresja? Samobójstwo? NIE!