Idea pomagania innym

Rzadko myślimy o tym jak ważna jest pomoc innym. Z egoizmu i skupienia na życiu dla przyjemności życia, ignorujemy konsekwencje pomagania innym. Wiele osób zakłada, że pomaganie innym to praca, którą wykonujemy tylko dla dobra innych i tak naprawdę nic na tym nie zyskujemy. Dlatego nie udziela się zbyt wiele pomocy.

Nie dostrzegamy w jaki sposób pomaganie może nam przynieść prawdziwe korzyści, i nie mówię tu tylko o uczuciu satysfakcji, które już znamy, ale o głębokich i trwałych korzyściach, które wyjaśnimy później.

Ważną kwestią jest to, że w rzeczywistości większość ludzi woli spędzać swój czas na robieniu rzeczy, które przynoszą natychmiastowe korzyści, co kultywuje egoistyczne umysły, które nie dostrzegają znaczenia oferowania pomocy komuś, kto jej potrzebuje.

Czym jest pomaganie innym?

Pomaganie innym może być zdefiniowane jako działanie wykonywane na rzecz jednej lub więcej osób. Działanie to jest zawsze ukierunkowane na zapewnienie dobrobytu w jednej lub kilku dziedzinach życia. Celem powinno być zawsze wnoszenie wartości dla innych, niezależnie od tego, co możemy otrzymać. Ta definicja pomoże nam naprawdę odkryć znaczenie, które jak zobaczysz, jest o wiele głębsze niż zwykła definicja.

Idea pomagania innym

Kiedy myślimy o pomaganiu innym, myślimy o dobru, które czynimy lub możemy uczynić dla innych, w większości przypadków postrzegamy to jedynie jako działanie zewnętrzne.

Wiemy, że wielu ludzi pomaga z egoistycznych powodów, takich jak nadzieja na odebranie pomocy w późniejszym czasie lub aby dobrze wyglądać w oczach innych; a jeszcze inni pomagają w celu odkupienia złych uczynków z przeszłości. Niewiele osób tak naprawdę zagłębia się w proces pomagania innym i jego konsekwencje.

Dlaczego dobrze jest pomagać innym?

Musimy zrozumieć, że już sama możliwość pomagania innym jest wielką korzyścią. Możliwość niesienia pomocy jest życiem, które daje nam możliwość wzniesienia się ponad egoizm, jest to nieoceniona okazja, aby nauczyć się poszerzać naszą świadomość.

W rzeczywistości osobą, która odnosi największe korzyści w procesie pomagania jest ten, kto udziela pomocy. Pomyśl o tym, kiedy w szlachetnych intencjach pomogłeś jednej lub kilku osobom.

Przeanalizuj to, co się w tobie wydarzyło, zastanów się jak bardzo zmieniła cię ta chwila, w której mogłeś doświadczyć szczęścia w oczach innej osoby i automatycznie stałeś się bardziej wdzięczny za to, co masz, bardziej wrażliwy i spostrzegawczy; a nawet pomyśl, jak to cię zmotywowało, abyś chciał czynić więcej dobra.

W wyniku jednego lub więcej podobnych doświadczeń stałeś się lepszym człowiekiem, bardziej wdzięcznym i z wyższym poziomem świadomości, który pozwala ci dostrzec to, co jest naprawdę ważne.

Poprzedni post Serce w kieszeni i tylko na pokaz
Następny post Dlaczego ważne jest przekazywanie pieniędzy na cele społeczne?