Depresja ma wiele twarzy

Szeroka jest grupa zaburzeń psychicznych. I nie sposób w tym tekście wszystkie omówić. Warto szczegółowo skupić się na jednej z dysfunkcji naszej psychiki, która odbiera radość życia, wprowadza pesymizm i przygnębienie, sprawia, że spada poczucie własnej wartości, zakłóca życie osobiste i zawodowe, a czasem nawet prowadzi do śmierci. Ta coraz częściej występująca dysfunkcja naszej psychiki nosi nazwę depresja. Cierpi na nią wiele milionów ludzi na całym świecie, a liczba zachorowań wciąż wzrasta i szacuje się, że z każdym rokiem nadal będzie rosła. Człowiek będący w depresji nie odczuwa radości i nie potrafi się zmobilizować do odczuwania szczęścia. Bardzo często też nie potrafi lub nie chce z powodu wstydu udać się po pomoc do lekarza. Depresja często nazywana jest zaburzeniem, ale tak na prawdę jest to ciężka choroba, którą trzeba leczyć.

Dużo jest rodzajów depresji

Rodzajów depresji jest wiele, jak depresja sezonowa, depresja poporodowa, depresja po stracie, depresja lękowa, depresja maskowana. A także depresja endogenna, która występuje w przypadku niedoboru noradrenaliny i serotoniny. Niedobór tych hormonów zaburza pracę mózgu, co objawia się złym nastrojem.

Kolejnym rodzajem jest depresja afektywna dwubiegunowa, gdzie przygnębienie zamienia się w euforię. Cykle zaburzeń depresyjnych i maniakalnych u chorych dwubiegunowych występują naprzemiennie.
Dystymia, to również rodzaj depresji, która ma charakter przewlekły. Objawia się brakiem energii, zaburzeniami nastroju i przygnębieniem, brakiem łaknienia i drażliwością. Lecz choroba nie jest na tyle silna, by zmusić chorego do odwiedzenia lekarza. I dlatego najczęściej chory cierpi przez lata w samotności i niewiedzy, że dystymię można leczyć. Nieleczona dystymia może trwać całe życie.

Cyklotymia również należy do zaburzeń depresyjnych. Jest to zaburzenie afektywne, które polega na utrzymujących się stale wahaniach nastroju, które pojawiają się niezależnie od sytuacji życiowych. I choć jest to dość przykra dolegliwość, to mało kto się z nią zgłasza do lekarza specjalisty. Tym bardziej, że otoczenie nie zauważa problemu i nie stara się namówić chorego do konsultacji ze specjalistą. Brak dobrego nastroju u osoby cierpiącej na cyklotymię, drażliwość, smutek, problemy z koncentracją, osłabienie pamięci, problemy z podejmowaniem decyzji często otoczenie składa na barki charakteru lub młodego wieku, gdyż cyklotymia często objawia się właśnie u ludzi młodych.

Jak dochodzi do powstania depresji ?

Wiadomo, jakie są przyczyny depresji sezonowej, depresji poporodowe, depresji po osobistej tragedii, ale nie wiadomo, jakie są przyczyny innych rodzajów depresji. Jeśli również masz takie problemy, to możesz odwiedzić dobrego psychologa z Bełchatowa. Na stronie https://www.belchatowinfo.pl/ znajdziesz namiary na profesjonalnego fachowca od depresji.

Depresja jest dolegliwością, której podłoże mimo licznych badań naukowych nie zostało dotychczas do końca wyjaśnione. Depresja może pojawić się u ludzi w różnym wieku, o różnym statusie materialnym i o różnych typach osobowości. Badania naukowe wskazują na to, że najprawdopodobniej depresja związana jest z zaburzeniami przekaźnictwa serotoniny i noradrenaliny w ośrodkowym układzie nerwowym

Jak sobie pomóc w przypadku depresji

U niektórych osób poprawę przynoszą suplementy z magnezem, gdyż depresja może mieć związek z obniżoną zawartością magnezu w płynie mózgowo-rdzeniowym. Lecz najważniejszą rzeczą jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, który jest w stanie przy pomocy odpowiednio dobranych leków antydepresyjnych wyleczyć depresję. I przywrócić osobie chorej energię, chęć do życia i pełnię szczęścia.

Poprzedni post Symptomy i leczenie zbierania rzeczy
Następny post Jak uchronić się przed depresją podczas sezonu jesienno-zimowego? Poznaj 3 skuteczne sposoby na przeciwdziałanie depresji!